Kalandozásaim Latin-Amerikában

Whalehug

3 napos Jeep túra a sivatagban

3. nap - sósivatag, hegy a sivatagban, vonattemető

2015. november 17. - Filep Krisztina

Jeep túránk utolsó napján végre elérünk a várva várt sósivatagba. A szokásos hosszú zötykölődés következik, amihez lassan kezdünk hozzászokni.

Egyszercsak tükörsima érzés következik, ami olyan testünknek, mint egy finom balzsam. A sofőr előremutat: Sal (=só).

A Salar de Uyuni a világ legnagyobb kiterjedésű és egyben legmagasabban fekvő felszíni sómezeje. Sós mocsárként illetve sós sivatagként is meghatározható, mivel általában száraz, viszont időszakosan néhány cm-es vízréteg borítja. Bolíviában, az ország délnyugati részén, az Andok hegyvonulatai közötti medencében fekszik 10 582 km² (majdnem 18 Balatonnyi) területen, 3656 m-es tengerszint feletti magasságon.

Megállunk, kiszállunk és jöhet a mókázás. A sósivatag nagy előnye, hogy végtelensége miatt nem lehet érezni a távolságokat, nincs viszonyítási pont. Ezért készülhettek ezek a képek is. image_28.jpg

image_30.jpg

Most épp száraz évszak van, így érdekes geometriai formák rajzolódnak ki sóból a lábunk alatt. Gondoltam itt is bevetem a kézenállós figurát, hát utána fájlaltam is a tenyereimet rendesen, ugyanis elképesztően kemény a talaj. Esős évszakban a sivatag úgy néz ki, hogy pár centis víz áll a talajon, a dzsipek ebben gázolnak, az emberek pedig fantasztikusan tükröződnek. Olyan lehet ez, mintha egy végtelen tükörlapon állnának.
A napsugárzás brutális. Nem elég, hogy sivatagban vagyunk, de a hófehér sótalaj még vissza is veri a nap sugarait. Jó vastagon kenjük is magunkat 50 faktorral, majd egy óra fotózgatás és indulunk tovább.

Jó tudni: A terület időjárása igen száraz és nagyon szeles. A nappali hőmérséklet a 40 °C-ot is elérheti, a talaj hőmérséklete pedig a 60 °C-ot; ugyanakkor éjszaka −10 °C is lehet.

A talajt 11 rétegben és néhol 120 m vastagságban só borítja, ezen kívül gipsz fordul még elő. Az Uyuniban mintegy 64 milliárd tonna só halmozódott fel, amiből évente 25 ezer tonnát bányásznak ki. Ez a terület rejti a világ egyik legnagyobb lítiumkészletét.
image_98.jpeg

image_31.jpg

image_32.jpg

image_33.jpg

image_34.jpg

Már messziről délibáb szerűen egy hegy kezd kirajzolódni, és mikor közelebb érünk értetlenkedve állunk e mini világ előtt. Egy hegy a sivatagban... Oké, megvesszük a szokásos belépőket, és indulunk hegyet mászni. A végtelen kaktuszok világa ez. Hatalmas és izgalmas formájú százéves élőlények ezek gigantikus tüskékkel.

image_35.jpg

image_36.jpg

Bandukolunk felfele, hogy a csúcson lélegzetelállító látvány táruljon elénk. Körben sivatag, mi pedig lelátunk az egész mesebeli tájra. Egészen furcsa érzések kerítik hatalmába az embert, amikor ilyen szokatlan helyeken feleszmél. Mikor tudatosul mennyire keveset látott még, milyen apró a természet erejéhez képest, mennyire nem ismer más kultúrákat... Picit olyan, mintha kinyitnának egy ajtót a világra, mint Jim Carrey a Truman show c. filmben.

Lámakaktusz :)

image_37.jpg

A földtörténeti pleisztocén korban ezen a területen a gigantikus méretű Ballivián-tó hullámzott, mely a jelenlegi bolíviai Altiplano teljes területét beborította. Ennek kiszáradása után, mintegy 40 000 évvel ezelőtt jött létre a ma is létező Titicaca-tó és a prehisztorikus Minchin-tó. Utóbbinak további zsugorodása nyomán a területén két ma is létező sóstó, a Poopó-tó és az Uru-uru maradt vissza, valamint két időszakosan vékony vízréteggel borított sómező (sósmocsár, sós sivatag), az Uyuni és a Coipasa.

image_41.jpg

image_38.jpg

image_39.jpg

Megebédelünk ezen a furcsa de csodálatos helyen. Ezúttal a jeep csomagtartójából tálalnak a sofőrök. Az étel még mindig kifogástalan.

Kismadár iszik a csapból, míg lobog a nagy barátjuk, a japánok zászlója.

image_40.jpg

image_47.jpg

image_43.jpg

image_44.jpg

Mindezek után jöjjön egy kis Dakar! Egy hatalmas sószoborhoz vezet utunk. Itt haladt át a Dakar 2014-ben.

image_45.jpg

Nórával egy térdgyilkos ugrás :)

image_46.jpg

És a másik oldal pedig egy vonat, így hát...

image_48.jpg

Továbbhaladunk Uyuni - a kiindulópont - irányába. Mikor odaérünk, egy vonattemetőhöz vezet tovább utunk, ami a város szélén található és úgy került ide, hogy anno még vonattal szállították a bányákból a nyersanyagokat, aztán egyszercsak kiürültek a bányák. Ezek után már senkinek nem kellettek szegény vonatok, így jópár dekoratív vasdarab megmaradt egymás hegyén-hátán, okozva ezzel a túristáknak érdekes Mad Max szerű látnivalót. Megmásztunk pár mozdonyt, hintáztunk, mókáztunk, majd visszaérve Uyuniba megírtuk a jeep túrát vezetőknek, hogy szuperül éreztük magunkat :) Aki arra jár talán láthatja az iroda falán magyar nyelvű ajánlásunkat.

image_49.jpg

image_50.jpg

image_53.jpg

image_54.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://whalehug.blog.hu/api/trackback/id/tr738085122

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása